Müşterilerin Sizi İnternette Bulmasını Sağlayın

  • Home
  • Müşterilerin Sizi İnternette Bulmasını Sağlayın
Shape Image
Shape Image
Shape Image
Shape Image
Shape Image
Shape Image
Müşterilerin Sizi İnternette Bulmasını Sağlayın

Kullanıcılar artık internette, e-postalarını kontrol etmekten çok daha fazlasını yapıyor.

Online dünya günlük hayatın bir parçası oldu. İşletme sahipleri için dijital dünyaya adım atmanın tam zamanı. Peki ama işe nereden başlayacaksınız? Dijital varlığınız ve online olmanız, işletmenizin başarılı olmasına nasıl yardımcı olacak?

İnternet’te var olmanın en büyük faydalarından bir tanesi artık arama motorlarında listeleniyor olmanızdır. Dijital varlığa sahip olmanız, kullanıcıların internet’e girip sizinki gibi bir işletmeyi aradığında işletmenizi görebileceği anlamına gelir. Örneğin; bir kullanıcının “otomobil tamiri İstanbul” için arama yaptığında ve tamirhanenizin sonuçlarda gösterildiğinde bu işletmenize bir çok avantaj sağlar. Bir müşteri, sizin web sitenize yönlendiren bir bağlantıyı tıklayıp sizin hakkınızda bir sürü bilgi edinebilir, yayınladığınız, araba bakımı hakkındaki bir videoyu izleyebilirler. Memnun kalan başka müşterilerin yorumlarını okuyabilirler. Fiyatlarınızı inceleyebilir, işletmenizi haritada bulabilir, ücretsiz çekici hizmeti verdiğinizi öğrenebilirler. Soru sormak veya fiyat teklifi istemek için iletişim formu doldurabilirler.Google Benim İşletmem‘i kullanarak işletmenizin yerel sıralamasını yükseltebilirsiniz.

Avantajlar bu kadarla da kalmıyor!

Arama motoru pazarlaması, kullanıcılara tam olarak sunduğunuz ürün veya hizmeti aradıkları sırada, göstermenize olanak tanır. Mesela reklamlarınızın “otomobil tamiri İstanbul” için arama yapan kullanıcılara gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, reklamlarınızı mağazanıza belirli mesafede bulunan yerlerde gösterilecek şekilde sınırlandırabilirsiniz.

Aslında birçok işletme için dijital dünyaya adım atıp online’a geçmenin en büyük zorluğu teknolojik araçlara alışmak değil, asıl mesele bir plan oluşturmaktır. Başta web, mobil platform ve sosyal medya olmak üzere çok sayıda seçenek var. Her gün binlerce küçük ölçekli işletme sahibi kişi, web’den yararlanarak istediği sonuçları elde ediyor. Hemen yan mahalledeki ve tüm dünyadaki müşterilere ulaşmak gibi büyük bir fırsat kaçırılamaz.

Müşterilerin sizi internette bulmasını nasıl sağlayacaksınız?

Dijital dünyadan yararlanarak bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Arama motorlarıyla başlayalım. Kullanıcılar arama motoruna bir kelime öbeği girdiğinde tam olarak ne aradığını söylemiş olur. Alakalı ürün ve hizmetler sunuyorsanız arama motorları işletmenizi arama sonuçlarında gösterir. Arama motorlarını kullanabileceğiniz iki yöntem mevcut. Her iki yöntem hakkında kapsamlı bilgiler paylaşacağız.

Bunlardan birincisi, işletmenizi ücretsiz arama sonuçlarında tanıtmaya yardımcı olan arama motoru optimizasyonudur yani SEO, sitenizi sunduğunuz ürün ve hizmetleri arayan doğru kullanıcıların karşısına çıkarmayı sağlayan yöntemdir. Kullanıcıların arama çubuğuna gerçekte girdiği kelimeleri, yani anahtar kelimeleri bilmek gerekir. Anahtar kelimeler, işletmenizle en alakalı kelimelerdir. Anahtar kelimeleri anlamak, bu kelimeler arandığında nasıl gösterileceğinizi iyileştirmenize yardımcı olur.

İkincisi ise arama sonuçlarında reklam alanı satın almanıza olanak tanıyan arama motoru pazarlamasıdır ( SEM ). İşletmelerin İnternet’te belirli anahtar kelimeleri arayan kullanıcılara reklam yayınladığı ücretli bir yöntemdir. En büyük arama motorları, açık artırma sistemi kullanır. Birçok farklı işletme, hedeflemek istediği anahtar kelimelere teklif vererek reklamlarını göstermek için açık artırmada rekabet eder.

Arama ağı, kullanıcılara ulaşmak için mükemmel bir yol olsa da internette daha bir çok seçenek mevcut. Haber okumak, maç sonuçlarını öğrenmek, yemek tariflerine bakmak, video izlemek ve genel olarak internetteki bir sürü ilginç içeriğe göz atarken sayfanın belli bölümlerinde reklamlar görebilirsiniz. Buna görüntülü reklamcılık adı verilir.
Görüntülü reklamlar, internette her yerde gösterilir ve metin, resim, video ve tıklayarak etkileşimde bulunulabilen reklamlar gibi birçok farklı biçimde sunulabilir.Görüntülü reklamlar, mesajınızı iletmek için mükemmel bir yol olabilir. Ayrıca, reklamlarınızın gösterilmesini istediğiniz kullanıcıları, web sitelerini, sayfaları seçebilirsiniz.

Facebook, Twitter veya Google+ gibi sosyal medya siteleri, işletmenizin bilinirliğini artırmak için bir başka seçenek sunar. Bu siteler özellikle müşterilerle ilişkiler kurmada yararlıdır.

Çoğu ağda, işletmeniz için sayfa veya profil oluşturursunuz. Daha sonra, anlamlı konuşmalar başlatarak ve işletmenizin İnternet’teki sosyal varlığını büyütürken oluşturduğunuz içeriği paylaşarak birçok kullanıcıyla bağlantı kurabilirsiniz.

Cesur bir adım atın ve dijital dünyaya geçiş yapın!